Ministranci - www.izydor-radlin.katowice.opoka.org.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Ministranci

Grupy parafialne


JAK MOŻNA ZOSTAĆ MINISTRANTEM?

   Ministrantem może zostać każdy chłopak, który przystąpił do I Komunii Świętej. Kandydat musi być w szkole przykładnym uczniem, ponadto wykazywać się dobrym zachowaniem, a przede wszystkim chęcią służenia Panu Bogu przy ołtarzu.
   Kandydat na ministranta przechodzi próbny okres, trwający zazwyczaj rok. W tym czasie, pod okiem starszego ministranta uczy się wykonywania wszystkich funkcji (wystarcza na to zazwyczaj jeden miesiąc). Sprawdza się też, czy kandydat ma wystarczająco dużo chęci i wytrwałości do służby ministranckiej. Jeżeli wytrwa, to 21 listopada w dzień św. Tarsycjusza, patrona ministrantów, zostaje przyjęty do grona ministrantów.
   Wszystkich chłopców, którzy chcą zostać ministrantami zapraszamy na zbiórki, które odbywają się w każdą sobotę o godz. 900.


UBIÓR MINISTRANTA

   Ministranci służący do Mszy Św. ubrani są w charakterystyczne stroje:
SUTANKA to dolna część stroju ministranta - ma kilka kolorów zależnych od okresu liturgicznego:
- zielony - na okres zwykły,
- fioletowy - na okres Wielkiego Postu i Adwentu.
- czerwony - na święta i uroczystości ,
Starsi ministranci bez względu na okres liturgiczny noszą czarne stroje.
KOMEŻKA to górna część stroju każdego ministranta - ma kolor biały, gdyż symbolizuje czystość duszy,
KOŁNIERZ zakładany na komeżkę - ma taki sam kolor jak sutanka.
   Ministrant ma przywilej założenia kołnierza w momencie przyjęcia do służby liturgicznej.

MODLITWY MINISTRANTÓW

   Przed mszą ministranci odmawiają wspólnie następującą modlitwę:
   „Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie. Amen


   Po mszy natomiast wypowiadają w zakrystii takie oto słowa:
   „
Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

PATRON MINISTRANTÓW

   Patronem ministrantów jest Tarsycjusz.
   Tarsycjusz był mieszkańcem Rzymu. Żył na początku III wieku. W tamtych czasach większość ludzi praktykowała przeróżne pogańskie kulty, a wiara w Chrystusa zaczynała się dopiero szerzyć. Wyznawców nowej wiary nie akceptowano i prześladowano za spełniania praktyk religijnych.
   Patrząc na codzienne życie Tarcysjusza, można powiedzieć, że żył tak jak inni młodzi ludzie w jego wieku. Uczył się, pomagał rodzicom, miał też czas na odpoczynek i zabawę. Ale było coś, co go odróżniało od rówieśników - Tarsycjusz był chrześcijaninem. Chłopiec miał szczęście poznać naukę Pana Jezusa i obdarzyć go wielką miłością. Codziennie służył do Mszy Św., przez co miał szczególne poczucie bliskości z Jezusem Eucharystycznym. Często przyjmował go w Komunii Św. i wielbił w modlitwach. Kapłani, znający Tarcysjusza, szybko zauważyli jego dojrzałe podejście do spraw wiary i powierzyli mu noszenie Pana Jezusa w Komunii Świętej do więzionych chrześcijan. Dla chłopca było to wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Wiedział, że jedyną mocą – aby znieść ciężkie tortury – jest Chleb Eucharystyczny. W tajemnicy przed prześladowcami zanosił Komunię Św. więźniom, radując się, że przynosi im samego Boga. Chłopiec od samego początku zdawał sobie sprawę z ryzyka, na jakie się naraża. Pewnego dnia Tarsycjusz jak zwykle, szedł z Najświętszym Sakramentem do więzienia. Kiedy mijał gromadkę chłopców, ci zainteresowali się, co on z taką troskliwością trzyma przy piersi. Koniecznie chcieli wciągnąć go do zabawy i odkryć jego tajemnicę. A gdy próbował się od nich oddalić, nie chcąc narazić Najświętszego Sakramentu na znieważenie, nie pozwolili mu na to. Dogonili go i obrzucili kamieniami, a następnie przewrócili na ziemię i kopali. Im więcej Tarsycjusz się bronił, tym boleśniejsze otrzymywał razy. Pobitego chłopca uratował przechodzący człowiek - rzymski żołnierz, który również był chrześcijaninem. Zaniósł go do domu, ale – niestety – wkrótce Tarsycjusz zmarł.
   Najświętszy Sakrament oddano w ręce kapłana i w ten sposób uratowano przed znieważeniem.
   Święty Tarsycjusz był niezwykle odważnym chłopcem. Dziś jest patronem ministrantów, bo w szczególny sposób ukochał Chrystusa, nosił go innym i za niego oddał życie. Bronił do końca Jezusa, zasłaniając go swoim ciałem.
   Wspomnienie św. Tarsycjusza obchodzimy 21 listopada. W ten sam dzień włącza się do wspólnoty ministrantów młodych chłopców, którzy także chcą służyć Panu Bogu.

Informacje o ministrantach opracował Szymon Ciuberek


ŚWIĘTO MINISTRANTÓW
26 listopada


5 dni po wspomnieniu  św. Tarsycjusza, w naszej parafii odbyło się przyjęcie młodych chłopców do grona ministrantów. Uroczysta Msza św., podczas której ustanowiono nowych ministrantów, odbyła się w czwartek wieczorem.



Nowymi ministrantami zostali Dominik Kominek, Krzysztof Lisowski i Rafał  Świerczek. Ślubowali sumienne pełnienie obowiązków ministranta, o których wcześniej zostali pouczeni. Na znak przyjęcia do grona ministrantów otrzymali  kołnierze.

Ponadto tego samego dnia przyjęto do grona kandydatów trzech chłopców: Adriana Leńczyka, Damiana Mojżesza i Szymona Koniecznego. Podczas Eucharystii zostali ubrani przez swoich rodziców w komżę oraz sutankę. Będą teraz przez okres roku przygotowywać się do dobrego pełnienia obowiązków ministranta.

Informacje przekazał i zdjęcia wykonał: Szymon Ciuberek


   W naszej parafii grupę ministrantów tworzy 23 chłopców. Są wśród nich uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich.
   Ze względu na to, że w niedzielę odprawiane są trzy Msze, ministranci podzieleni są na 3 grupy liczące od 6 do 7 osób:


Grupa I  

Grupa II

Grupa III

Łukasz Sosna  

Dawid Dzierżęga

Roman Kubica

Marcin Pochcioł

Tomasz Barteczko

Szymon Sosna

Marek Kopacz  

Karol Kominek

Przemysław Tytko

Piotr Kopacz  

Tomasz Wełniak

Paweł Kowol

Robert Świerczek

Jacek Marszolik

Krzysztof Lisowski

Rafał Świerczek

Mateusz Grabolus

Szymon Konieczny

 

Dominik Kominek

  W każdej grupie znajduje się dwóch doświadczonych ministrantów, którzy czuwają nad tym, by wszystko w czasie Mszy było dobrze wykonane. „Starszyzna” ma też za zadanie uczyć młodych ministrantów.
   W tygodniu każdy ministrant jest zapisany na konkretną Mszę i ma obowiązek właśnie wtedy być w kościele.

   Podczas przeprowadzonej we wrześniu zbiórki ministrantów ustalono, że również w tygodniu ministranci służyć będą grupami - każda grupa przyjdzie w konkretne dni tygodnia, a w kolejnych tygodniach przypadną grupie inne dni.
Zmieniono również dotychczasowy skład grup.

Nowy skład grup:

Grupa I

Grupa II

Grupa III

Łukasz Sosna

Dawid Dzierżęga

Tomasz Barteczko

Marcin Pochcioł

Robert Świerczek

Roman Kubica

Karol Kominek  

Marek Kopacz

Tomasz Wełniak

Mateusz Grabolus  

Szymon Sosna

Przemysław Tytko

Dominik Kominek

Jacek Marszolik

Krzysztof Lisowski

Rafał Świerczek  

Piotr Kopacz

Szymon Konieczny

 

Paweł Kowol

   Dodatkową grupę tworzą ministranci starsi, uczniowie szkół średnich:
              Wojciech Hetmaniok
              Szymon Miczek
              Robert Brzezinka
              Szymon Ciuberek
   Oni nie są przydzieleni do żadnej z grup. Przychodzą służyć wtedy, kiedy mają czas, ponieważ jak wiadomo w szkołach średnich uczniowie mają dużo nauki.
   Warto też nadmienić, że są chłopcy, którzy przychodzą służyć nadobowiązkowo, co bardzo cieszy, ponieważ świadczy o tym, że mamy w parafii aktywnych ministrantów.




izydor@katowice.opoka.org.pl

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego